Jak vybrat

Jak vybrat sedací soupravu, která vydrží dlouhé roky

Pohovka

Sedací souprava je dominantou obýváku a v menších bytech supluje i postel. Jak vybrat takovou sedačku, která splní vaše požadavky a vydrží co nejdéle?

Sedací souprava

Vybíráte novou sedací soupravu? Vezměte do ruky metr a změřte, kolik místa pro sedačku vlastně máte. Okolo ní je potřeba nechat dost volného prostoru pro bezproblémový pohyb. Při měření berte v potaz i to, že u sedačky bude nejspíš i konferenční stolek – tak ať se vám tam vejde i bez toho, aby místnost působila stísněně. Co dalšího je potřeba před koupí promyslet?

  • Kolik osob bude sedačku využívat? Na jedno sedací místo se počítá s 60 až 80 cm.
  • Bude jen na občasné posezení, nebo na každodenní spaní? Nároky na materiál a rozkládací mechanismus jsou rozdílné.
  • Máte v rodině malé děti? Volte bytelnou konstrukci a čalounění, které se snadno čistí.
  • Budou na sedačku mít přístup domácí mazlíčci? Volte odolné čalounění, které odolá i drápkům.
  • S úložným prostorem nebo bez? Zejména v malých prostorech se úložný prostor navíc hodí.

Jakou zvolit konstrukci

Na konstrukci závisí z největší části životnost sedačky. Na výběr máte konstrukci z masivu, kovu, dřevotřísky, plastu nebo kombinace více materiálů. Ty nejbytelnější, ale také nejdražší, sedačky mají konstrukci z kvalitního pevného dřeva, jako je například buk. Smrk, borovice a dřevotříska jsou sice levnější, ale také méně odolné. Odolnost nabízí i kovové konstrukce, které se používají u rozkládacích sedaček. Plastu se v kostře raději vyhněte.

Materiál sedáku

Jak poznat kvalitní kousek, který se neprosedí? Zaměřte se na použité materiály. Vyhněte se výplni z molitanu a textilní drti, které brzy ztrácí tvar. Nejlepší volbou je sendvičová výplň složená z více druhů pěny, z nichž každá má jiné vlastnosti a dokáže dobře rozložit váhu. Další možností je sedák s pružinovým jádrem v kombinaci s pěnou, který se jen tak neprosedí. Ani v tomto případě se raději nesnažte ušetřit.

Materiál čalounění

Materiál potahu má vliv na životnost a také na složitost údržby. U potahů se setkáte s hodnotou udávanou v cyklech Martindale, kdy 1 cyklus znamená 1 otočení válce, který pod velkým tlakem projíždí po testované látce. Běžné je 20–40 000 cyklů. Čím vyšší číslo, tím je materiál odolnější proti otěru – ty nejodolnější mají až 150 000 cyklů Martindale.

Pohovka

TIP: Do domácnosti s dětmi nebo čtyřnohými mazlíčky zvažte pořízení sedací soupravy s potahem s povrchovou úpravou s teflonem, která způsobuje vodoodpudivost a lépe se udržuje. Skvělý je také snímatelný potah, který lze prát v pračce. Sundávací potah na sedačku můžete pořídit i na vaši stávající sedací soupravu, kdybyste nakonec koupi nové vzdali. Kvůli jeho velikosti ho však v případě znečištění budete muset odnést do čistírny.

Jak vybrat sedačku na každodenní spaní

V malých bytech je trend multifunkčního nábytku. Proto jsou rozkládací sedačky na každodenní spaní velmi žádané. Co by měla taková sedačka splňovat? Určitě volte takovou, na kterou se po rozložení pohodlně vejdete. Délka by měla být ideálně 200 cm, jako u klasické postele. Pro dvě osoby stačí rozložená šířka 160 cm, komfortnější spaní nabízí pak 180 cm.

Sedačku na každodenní spaní budete rozkládat velmi často. Zásadní proto je zvolený rozkládací mechanismus. Vyrábí se několik druhů, od vysouvací zásuvky přes rozkládací systém s dělenou matrací až po tzv. click clack výsun. Nejjednodušší manipulaci nabízí rozhodně click clack, který rozložíte pomocí dvou pohybů, kdy se z opěrné část stane ložná plocha. K dennímu spaní je nejvhodnější rozkládací systém s celistvou matrací, který poskytuje největší komfort. Cena je u tohoto mechanismu také výrazně vyšší.

Přidat komentář