Rady

Co si ohlídat při nákupu nové kuchyně

Světlná-kuchyň

Kuchyně je nedílnou součástí každé domácnosti. A protože v ní člověk obvykle stráví značnou část svého života, je bezpochyby důležité, aby byl tento čas co nejpříjemnější. Proto by měla být kuchyně útulná, praktická a pochopitelně také zcela funkční.

Světlná-kuchyň

Základem je pečlivý návrh kuchyně

Také při pořizování nové kuchyně platí úsloví, které praví: „Dvakrát měř a jednou řež.“. Na úplném začátku je tudíž správné rozmístění vodovodu, odpadu, odvětrávání pro digestoř a elektrických zásuvek. To jsou totiž záležitosti, které by se později jen velmi obtížně upravovaly bez větších zásahů.

Pokud se jedná o výměnu stávající kuchyně za novou, je vhodné si vzít k srdci předchozí zkušenosti. Člověk už zkrátka ví, co mu v původní kuchyni vyhovovalo a co by udělal jinak.

Je také třeba si ujasnit, jak často bude sloužit, zda pouze pro občasné vaření nebo bude využívána každodenně. Při plánování kuchyně hraje roli i případné propojení s obývacím pokojem, zahrnutí jídelního koutu a fakt, zda je k dispozici samostatná spíž pro ukládání potravin.

Pro základní prvotní představu postačí tužka, papír a metr. Zajímavým nástrojem je návrh kuchyně online, mnohá kuchyňská studia nabízí 3D návrh zdarma, který usnadní si budoucí kuchyň rozvrhnout. V neposlední řadě je možné využít služeb profesionálů a nechat si zhotovit odborný grafický návrh.

Dispozice a tvar kuchyňské linky

Aby byla kuchyně praktická a její uživatel šetřil kroky, svůj čas i nervy, je stěžejní dobře zvolit dispoziční řešení.

Kuchyně do I

Lineární kuchyňská linka je uspořádána do jediné přímky. Tato varianta je vhodná zejména do malého prostoru.

Aby bylo užívání kuchyně s dispozicí do I co nejvíce přívětivé, doporučuje se, aby byla délka linky alespoň 3 metry. V tomto případě záleží zejména na vkusu, ale vyplatí se přihlédnout také k charakteru prostoru. Malou kuchyň bez oken projasní světlá kuchyňská linka, v opačném případě není třeba se obávat ani tmavých barev. Inspirujte se, jak zařídit kuchyni v černé barvě.

Kuchyně do L

Rohová kuchyně se používá především ve středně velkých prostorách, velice často je řešením v případě propojení s obývacím pokojem.

Kuchyně do tvaru L umožňuje praktické rozčlenění pracovních zón.

Kuchyně- L

Kuchyně do U

Kuchyně do tvaru U nabízí efektivní uspořádání pracovních ploch a úložných míst. Vsadit na ni lze všude tam, kde je možné ponechat volný prostor mezi jednotlivými stěnami alespoň 2 metry.

Paralelní kuchyně

Tam, kde není možné realizovat dispozici do tvaru U, je oblíbenou alternativou paralelní kuchyně. Jedná se vlastně o dvě přímé kuchyňské linky naproti sobě.

Prostor mezi linkami by měl být ideálně v rozmezí 1,2 až 1,3 metru.

Kuchyně s ostrůvkem

V případě větších prostor není třeba se obávat ani kuchyně s pracovním ostrůvkem. Ten může mít funkci odkládací, mycí nebo může sloužit přímo k vaření. Ve dvou posledních případech je však třeba předem pamatovat i na patřičné přípojky.

Přítomnost pracovního ostrůvku by měla činnost v kuchyni usnadnit, nikdy by tomu nemělo být naopak. Někdy je řešením tzv. poloostrůvek.

Kuchyňská linka pod oknem

Při pořizování nové kuchyně není nutné se obávat oken. Dostatek denního světla prostor rozzáří, zútulní a uspoří nutnost svícení. Kuchyňská linka s oknem může mít rovnou pracovní plochu, případně schůdek s parapetem.

Vybíráme kuchyňské spotřebiče

S plánováním nové kuchyně souvisí i výběr kuchyňských spotřebičů. Pochopitelně je třeba pamatovat na dostatečný počet elektrických zásuvek. Platí pravidlo, že raději více než méně. Zajímavým moderním řešením je zásuvková lišta či zabudování zásuvek do pracovní desky.

Je důležité si ujasnit, které spotřebiče budou mít v kuchyni stálé místo a které budou používány pouze příležitostně. Ty stálé by měly být vždy při ruce. Pokud tedy například rodina denně používá domácí pekárnu na chleba, vyplatí se jí vyhradit v nové kuchyni vlastní prostor.

K základním kuchyňským spotřebičům patří sporák (příp. varná deska a trouba), digestoř, lednice, myčka nádobí, případně ještě mikrovlnná trouba.

Náš tip: Co by to bylo za kuchyňskou linku bez nožů?

Kuchyňskou linku jste si už vybrali, přece ji ale nenecháte prázdnou? Kromě nejrůznějších elektrospotřebičů, které vám usnadní přípravu pokrmů, rozhodně potřebujete kuchyňské nože. Ty patří mezi základní vybavení každého kuchaře, jak jinak taky nakrájet jednotlivé suroviny? Bez jakých nožů se rozhodně neobejdete?

  • Každý amatérský i profesionální kuchař potřebuje kuchyňský nůž, kterým hravě naporcuje maso, naseká bylinky, nakrájí zeleninu.
  • Všestranné využití nabídne malý nůž na zeleninu s krátkou střenkou a čepelí. 
  • Nemusíte být nutně milovník asijské kuchyně, abyste si pořídili santoku nůž, kterým maso, zeleninu i houby hravě nakrájíte na tenké nudličky.
  • Pořiďte si i univerzální nůž, který určitě budete používat každý den. Hodí se na krájení, loupání i porcování surovin.
  • Na krájení pečiva oceníte nůž s vroubkovaným ostřím.

Víte, že kvalitní nůž by měl být kovaný z jednoho kusu oceli? Ta by měla procházet i celou rukojetí. Kromě toho je třeba si pohlídat i čepel. I ta by měla být z nerezové oceli, nejlépe s tloušťkou alespoň 3 mm a tvrdostí 50-60 Rockwell.

Pracovní trojúhelník pro dokonalé uspořádání

Nápovědou pro vnitřní uspořádání kuchyně a správné rozmístění jednotlivých spotřebičů může být tzv. pracovní trojúhelník neboli rozdělení jednotlivých pracovních ploch v kuchyni.

  • Zóna skladovací – zahrnuje ledničku, příp. chladničku s mrazničkou a úložný prostor na potraviny
  • Zóna varná – do ní patří trouba, příp. varná deska s troubou, digestoř
  • Zóna mycí – jedná se prostor, kde se čistí a zpracovávají potraviny, dále sem náleží dřez, skříňky na nádobí, myčka nádobí

Dispoziční umístnění těchto zón by mělo tvořit pomyslný trojúhelník. Někdy se lze setkat i s rozdělením na 5 zón, kdy se ještě navíc vyčleňuje zóna ukládací (úložné prostory) a zóna přípravná (zpracování potravin).

Kuchyň

Vestavné versus samostatně stojící spotřebiče

V posledních letech roste popularita vestavných kuchyňských spotřebičů na úkor těch samostatně stojících. Oba druhy však mají své výhody a nevýhody, záleží proto zejména na prioritách budoucích uživatelů, ke které variantě se nakonec přikloní.

Vestavné kuchyňské spotřebiče

  • Jsou jednodušší na pravidelnou údržbu (pouze jedna pohledová strana)
  • Podpoří celkový design kuchyně
  • Zaberou méně místa
  • Lednice a myčka mají obvykle menší kapacitu
  • Obecně vyšší pořizovací cena

Samostatně stojící kuchyňské spotřebiče

  • Snadná výměna a instalace nového spotřebiče
  • Větší variabilita, možno pořídit i spotřebiče s opravdu velkou kapacitou
  • Obvykle zaberou více místa
  • Složitější pravidelná údržba (obvyklé jsou mezery mezi spotřebiči a kuchyňskou linkou)

Je důležité neopomíjet „významné drobnosti“

Pozadí kuchyňské linky

Mnoho lidí příliš neřeší, co dát za kuchyňskou linku. To je bohužel škoda, protože právě tento detail dokáže vdechnout kuchyni nový život. A protože je tuto část stěny nutné často čistit, rozhodně není vhodné ponechat holou zeď.

Zde jsou některé z možných variant, jak vyřešit prostor za kuchyňskou linkou:

  • klasický keramický obklad
  • velkoplošný obklad (zajistí minimum spár)
  • MDF deska s laminátovou úpravou
  • kamenné obložení
  • tvrzená skleněná deska
  • mozaika

Pracovní deska

U pracovní desky je třeba si kromě designu pohlídat především snadnou údržbu a celkovou odolnost, protože se jedná o extrémně namáhanou plochu, která by měla v ideálním případě nějaký ten rok vydržet.

Pracovní deska může být zejména dřevěná z masivu, dřevotřísková s voděodolnou úpravou, kamenná (případně z umělého kamene), keramická, skleněná a kovová z nerezu. V posledních letech je hitem i deska z betonu nebo jeho napodobenin.

Osvětlení

V kuchyni by nemělo chybět nejenom hlavní světlo v podobě stropního svítidla, ale velice užitečným pomocníkem je rovněž osvětlení kuchyňské linky. To může být řešeno například prostřednictvím zářivky, zabudovaných bodových světel či LED pásky.

Pokud se v kuchyni nachází jídelní kout, měl být mít i on samostatný zdroj světla.

Celkový design kuchyně

V tomto případě záleží zejména na vkusu, ale vyplatí se přihlédnout také k charakteru prostoru. Malou kuchyň bez oken projasní světlá kuchyňská linka, v opačném případě není třeba se obávat ani tmavých barev.

K oblíbeným stylům patří například kuchyně moderní, rustikální, skandinávská, francouzská či retro.

Cena až na prvním místě

Podstatným hlediskem při nákupu nové kuchyně je její pořizovací cena. Nelze zobecnit, kolik stojí nová kuchyně, protože rozdíly jsou mnohdy nikoliv v desetitisícových ale až staticových částkách. Záleží, zda se jedná o zcela novou kuchyň včetně veškerých rozvodů, pouhou výměnu dosluhujících spotřebičů či výměnu kuchyňské linky a podobně.

Pokud jsou právě finance limitujícím faktorem, představuje dílčí rekonstrukce stávající kuchyně zajímavé alternativní řešení. Může se jednat například o novou výmalbu místnosti, renovaci kuchyňské linky v podobě obroušení a nového nátěru či polepení voděodolnou tapetou, výměnu kovových úchytek aj.

Často i v případě relativně malých změn kuchyň až překvapivě zajímavě prokoukne.

Přidat komentář