Všichni se běžně setkáváme s inkoustovými a laserovými tiskárnami, které stačí na základní tiskové úlohy. Slyšeli jste však někdy o termotransferové tiskárně nebo o tankovém systému inkoustových tiskáren? Možná vás bude zajímat, jaké všechny druhy a poddruhy tiskáren jsou dnes k dostání.
V průběhu minulého i tohoto století se vyvíjela celá řada tiskáren, z nichž se některé typy (jako třeba 3D tiskárny) dostaly ke slovu až dnes. Základní dělící kritérium je podle technologie tisku, která má následně vliv na účel tiskárny a její konkrétní plusy a mínusy.
Pokud se chcete dozvědět více o jednotlivých tiskárnách, jejich specifikách, výhodách a nevýhodách, přečtěte si detailní článek o výběru tiskárny do kanceláře na blogu PREMO.
Typy tiskáren podle technologie tisku:
- Laserové tiskárny
- LED tiskárny
- Inkoustové tiskárny
- Inkoustové tiskárny na tankový systém
- Jehličkové tiskárny
- Termotiskárny
- Přímý termotisk
- Termotransferový tisk
- Termosublimační tisk
- 3D tiskárny
Laserové tiskárny
Laserové spolu s inkoustovými tiskárnami jsou jednoznačně nejrozšířenějšími typy tiskáren. Laserová tiskárna se vyznačuje rychlým, levným, ale zároveň i kvalitním tiskem a je vhodná zejména na vysokoobjemový tisk kancelářských dokumentů, faktur, apod.
Tisk probíhá díky nabití fotocitlivého válce za pomocí laseru, díky čemuž se na něj pak přichytí barevný prášek (toner), který pak válec přenese na papír. Následně se prášek ještě roztaví a zažehlí. Kvůli tomuto se musí tiskárny před použitím nechat nahřát. Jak už bylo řečeno, laserové tiskárny využívají práškové tonery, nejedná se tedy o tekutou náplň a tím pádem nezasychá.
Je dobré vědět, že u laserových tiskáren je problematická ekologická likvidace tonerových náplní. Z tohoto důvodu dává smysl upřednostňovat originální náplně, které výrobci odebírají zpět, či případně alternativní tonery označené ekologickým certifikátem.
LED tiskárny
Variací na technologii laserové tiskárny je tzv. LED tiskárna. Zatímco laserová používá k nasvícení fotocitlivého válce jeden paprsek laseru, který na válci bod po bodu velice rychle vytváří předobraz tisku, LED tiskárna využívá řadu miniaturních LED diod, které osvětlí celý řádek najednou. Další postup je už stejný jako u laseru. Technologicky jde o jednodušší řešení, takže je i levnější na pořízení. LED tiskárny však nemohou dosahovat tak vysokého DPI jako laserové.
Inkoustová tiskárna
Tisk v inkoustové tiskárně je o něco dražší a nevyplatí se pro vysoký objem tisku. Zato dokáže vytisknout kvalitní fotky. Hodí se spíše někomu, kdo chce tisknout méně, ale kvalitněji.
Tisk probíhá tak, že si tiskárna z cartridge nasaje inkoust, který pak vstřikuje skrze mikroskopické trysky na papír. Čím více trysek na danou plochu tisková hlava má, tím vyšší je rozlišení DPI a tisk ostřejší.
Starší inkoustové tiskárny mívaly problémy se zasycháním inkoustu. U těch současných je ale již problém řešen čištěním trysek, které provede tiskárna po zadání pokynu sama.
Inkoustové tiskárny s tankovým systémem
Relativní novinkou jsou inkoustové tiskárny na tankový systém. Místo cartridge, která se po vypotřebování vymění za novou, má tiskárna vlastní nádržky, do kterých z lahviček doplňujete inkoust. V čem jsou výhodnější? Inkoust v lahvičkách je nesrovnatelně levnější než cartridge, díky čemuž ušetříte klidně až 70 % nákladů na inkoust.
Jehličková tiskárna
Dnes už zastaralým typem tiskáren jsou tiskárny jehličkové, stále se však využívají v platebních terminálech, pokladnách, bankomatech nebo tam, kde je potřeba tabelační (traktorový) papír. Stále se však vyrábí, jelikož jsou spolehlivé a mají nízkonákladový provoz.
Povětšinou se s nimi setkáme už jen tam, kde ještě nedošlo k jejich výměně za novější typ. Jejich tisk je málo kvalitní, pomalý a hlučný a ve většině případů pouze černobílý (barevný tisk na jehličkových tiskárnách je problémový). Využít je lze jen tam, kde nezáleží na kvalitě tisku.
Princip tisku je takový, že tisková hlava s jehličkami uhodí do barvící pásky, která přenese barvu na papír. Na jedné hlavě se nachází nejčastěji 24 jehliček, může to býl ale i méně. Počet jehliček je zásadní pro kvalitu tisku.
Termotiskárny
Pokud jste o termotiskárnách ještě neslyšeli, je to proto, že se nepoužívají pro běžný tisk. Ten obstarávají základní druhy tiskáren: tiskárny jehličkové, laserové a inkoustové. Termotiskárny se dělí do několika typů, z nichž každý má jiné užití a odlišný princip tisku.
Nepoužívá se do nich toner ani inkoust a tiskárny jsou v podstatě bezúdržbové. Zato musíte pořídit buď speciální papír, nebo pásky, přes které tiskárna přenáší barvu. Jejich výběr může být někdy komplikovaný.
Tiskárny na přímý termotisk
Ačkoliv to nevíte, setkáváte se s nimi každý den. Využívá se totiž pro tisk účtenek na platebních terminálech. Téměř každá účtenka, kterou dnes dostanete, byla vytištěna na tomto typu tiskárny. Dále se používají pro potisk cenovek nebo různých štítků.
Princip tisku je v jejich případě velice jednoduchý. Pořizuje se do nich papír, který po kontaktu s nahřátou tiskovou hlavou zčerná. A to je vše. Tisk je tedy sice jen černobílý, ale zato velice rychlý.
Tiskárny na termotransferový tisk
Největším plusem termotransferového tisku je možnost tisku na různé materiály. Kromě papíru to může být i plast, polypropylen, lakovaný papír, textilní etikety a další. Dokáže tisknout i kvalitní fotky.
Princip tisku opět využívá vysokých teplot. Tisková tělíska se rozehřejí a vysokou teplotu a přes speciální termotransferovou pásku se barva otiskne na daný materiál.
Termotransferová páska může být různých kvalit a dělí se také podle typu tiskové hlavy v tiskárně.
Termosublimační tiskárny
Termosublimační tiskárny jsou určené pro velice kvalitní a rychlý tisk fotografií. Mají je v oblibě fotografové a další profesionálové, kteří chtějí rychle vyvolat kvalitní fotky, ale setkáte se s nimi i ve foto kioscích. Mají velký rozsah barev, zůstávají barevně stálé a díky ochranné vrstvě na povrchu jsou odolné vůči vlhkosti, UV záření, a dalším nepříznivým vlivům. Nenechte se zaskočit tím, že jejich DPI bývá pouze 300. V případě termosublimačních tiskáren je toto rozlišení plně dostačující.
Název “termosublimační” je odvozený z fyzikálního principu jejich fungování. Barvivo se na barevné pásce ohřeje z kapalného na plynné skupenství, ve kterém přejde do povrchové vrstvy papíru, kde přejde zpět do kapalného a usadí se. Čím vyšší teplota tiskové hlavy, tím více barviva sublimuje a přenese se na papír. Teplota tisková hlavy se tedy dynamicky mění v závislosti na tom, kolik barvy je potřeba pro daný bod na papíře.
3D tiskárny
Speciální kategorií tiskáren jsou 3D tiskárny. Dokáží zhotovit v podstatě jakýkoliv trojrozměrný předmět, čímž si okamžitě našly uplatnění v průmyslu, umění, při zhotovování modelů architektonických návrhů a jiných projektů.
3D tiskárna funguje v principu jednoduše: plastové struny namotané na cívce nataví tisková hlava a přenese je na vytvářený model, kde opět ztvrdnou. Následně může být model ještě opracován jemným ořezem, díky čemuž se zvýší detail. Větší problém než tisk může představovat vytvoření samotného modelu, protože ten musí napřed existovat v digitální podobě na počítači.