Rady

Jak vybrat kancelářskou židli pro sezení v kanceláři

správné sezení u PC

Správné sezení je základem práce u stolu, ať u něj trávíte celý den nebo jen pár hodin. Někteří lidé sice výběr kancelářské židle podceňují, dříve či později se to však může podepsat na jejich zdraví. Zdravé sezení je nesmírně důležité, abyste nebyli unavení a nedocházelo k bolestem zad, ramen, krční páteře ani rukou; v opačném případě dochází k výraznému zhoršení pracovního výkonu, ale i nálady, což má následně dopad i na osobní život.

Co způsobí špatně zvolená židle do kanceláře

Mezi první projevy obvykle patří bolesti v bederní oblasti, které zpočátku bývají spíše tupé a připomínají ztuhlost svalů. Později však přechází v píchání až škubání a prakticky jakákoliv pozice se stane po pár minutách nepříjemná. Udržet totiž záda vzpřímená vyžaduje zdravé sezení, jehož základem je správně vybraná kancelářská židle, která tělu poskytuje potřebnou oporu.

V případě, že byste tyto bolesti přecházeli, začnou se brzy projevovat další, a sice v oblasti krční páteře a ramen, z nichž postupně přejdou do horních končetin. Pokud nedodržíte zásady zdravého sezení u PC, bývají časté i bolesti šlach a kloubů, respektive loktů při jejich nesprávném podepření a vytočení do stran. Později se pak mohou dostavit i bolesti nohou, zejména stehen.

Podle čeho vybrat vhodnou kancelářskou židli

Chcete-li dodržet ergonomii práce u stolu a na PC a zajistit si zdravé sezení po celý den, je nutné zvolit správnou kancelářskou židli, u níž je důležité zohlednit:

  • konstrukci: nejde o vzhled, ale spíše o její nastavitelnost, a zda nabízí oporu všem částem těla. Měla by totiž nejenom držet vzpřímená záda, ale také umožnit svírat končetinám správné úhly, ať na ní sedí jakkoliv vysoký člověk.
  • opěrák: vždy musí poskytovat oporu bederní páteři a oblasti lopatek, protože právě těmito částmi jste s opěradlem nejvíce v kontaktu. V žádném případě nesmíte v kancelářské židli ležet, ani se výrazně propadat (například u síťovaných židlí je ale mírné prohnutí v pořádku).
  • sedák: i tady je nezbytná možnost polohování, a to nahoru a dolu, případně pak dozadu či dopředu pro zajištění lepšího úhlu sklonu. Nezbytný je ale rovněž jeho tvar a velikost, muži budou přirozeně potřebovat větší a širší.
  • opěrky rukou: horní končetiny by nikdy neměly zůstávat ve vzduchu, ale ani položené na stole. Lokty byste měli mít zhruba podél těla, takže je nutné je „odkládat“ právě na opěrky rukou.

Vedle těchto vlastností je dobré myslet také na materiál, který by měl být prodyšný a příjemný, ať na kancelářské židli sedíte v dlouhých kalhotách, kraťasech či sukni. Klasika je textil, stále častěji se však objevují i celosíťované židle, které si lépe poradí s nerovnostmi těla a nebude tak docházet k přílišnému tlaku na jednu konkrétní část.

správné sezení u PC

Jak správně sedět v kanceláři, aby záda nebolela

Úplným základem je sice správně vybraná židle, nepodceňujte však ani význam stolu: obojí vám totiž musí umožnit nastavení správné výšky a úhlu, čímž získáte jak oporu zad, tak horních a dolních končetin. Pamatujte, že jedno bez druhého fungovat nebude, a celé zásady zdravého sezení u PC může pokazit třeba jen monitor umístěný ve špatné výšce.

Zvolte si správnou kancelářskou židli

  • výška židle by měla být nastavena tak, aby stehna a lýtka svírala pravý úhel
  • zároveň by vám měla držet vzpřímená záda, tedy rovněž v úhlu 90 stupňů
  • chodidla by měla být celou plochou na zemi; pokud je stůl moc vysoko, lze rozdíl dorovnat speciálními podložkami pod nohy

Dbejte i na správné nastavení pracovního stolu

  • výšku stolu je důležité nastavit tak, aby byla v rovině loktů, obvykle to vychází na 72 cm, záleží však na výšce pracovníka (pozor, pokud hodně píšete na klávesnici, která udělá výškový rozdíl 2 i více cm, samotná deska stolu by pak měla být níže než lokty, které však musí být podepřeny opěrkami na židli)
  • pracujete-li na PC, musí být monitor ve vzdálenosti asi 50 cm od očí, dle jeho velikosti lze přizpůsobit
  • důležité je, aby byl střed monitoru zhruba 20 až 35 stupňů pod horizontální osou očí

Nakolik se vyplatí investice do kancelářské židle

Kdo pracuje u počítače, případně vykonává jinou sedavou práci u stolu, dojde dříve či později k názoru, že kancelářská židle je jednou z nejlepších investic. Je to právě ona, kdo předchází zdravotním problémům a pomáhá vám udržovat pracovní tempo, aniž byste museli své tělo držet v pozoru „silou vůle“. Vhodně zvolené sezení vydrží řadu let, a to i včetně sedáku, který se u levnějších modelů může prosedět a držení těla tak rozhodit. Nepodceňujte správné vybavení kanceláře, jedná se o investici do vašeho výkonu a zdraví.

Přidat komentář