Rady

10 zkratek, které musíte při nákupu nové TV znát

Nákup nové televize čas od času čeká každého. Zároveň ale všichni vybíráme stroj, který nám vydrží alespoň tři až pět let. A na konci každého cyklu máme hlavu jako balon. Nejen že se úhlopříčky zas posunuly o půl metru výš (kupovat cokoliv pod 55 palců, resp. 139 cm dnes nemá smysl – akorát byste tratili), televize jsou polepené novými exotickými zkratkami a čert aby se v tom vyznal. Naštěstí máte nás, abychom vám to ve zkratce, polopatě a s trochou nadsázky vysvětlili. Tak s námi pojďte zasurfovat po televizních vlnách, abyste se trochu zorientovali. Slibujeme, že vás to bude stát jen pár minut času. Šrajtofli budete muset vytáhnout až pak. Levných televizí jsou letáky plné, ale pokud to s “domácím kinem” myslíte vážně, budete muset sáhnout do kapsy trochu hlouběji.

LED/OLED/QLED

V podstatě všechny 4K televize na trhu jsou LED, tj. mají podsvícení realizované pomocí LED diod. Při okukování v obchodě a hledání recenzí je nutné sledovat hlavně rovnoměrnost takového podsvícení, zvlášť u větších úhlopříček je jakékoliv nedokonalost patrná. Výrobci se vám budou snažit pomáhat uměle vytvořený indexem kvality obrazu (Picture Quality alias PQ), ale to je taková ta vějička na zákazníka, která ho má odlákat od těch opravdu důležitých zkratek. Nejlevnější televize jsou ty s obyčejným LED a frekvencí 50 Hz. Tady pořídíte obří úhlopříčku pod deset tisíc, ale s pozorovacími úhly, kontrastem, jasem a např. kvalitou obrazu při sledování sportů to nebude nejslavnější.

Srovnání cen televizí »

Pokud chcete hodně koukat na sporty, připlaťte si za panel s frekvencí alespoň 100 Hz (výrobci se vás budou snažit mást mnohem vyššími hodnotami, ze zákona ale musí uvádět i skutečnou obnovovací frekvenci). Ve vyšších cenových kategoriích se nachází OLED a QLED, což jsou další vývojové stupně LED technologie. QLED prosazoval donedávna hlavně Samsung. Vyniká velkým jasem, slušným kontrastem a krásnými, jasnými barvami. OLED je technologie od LG, která umí libovolný pixel na obrazovce úplně zhasnout, takže nabídne jinde nevídanou úroveň černé barvy. Pokud rádi koukáte na filmy a chcete Hollywood v obýváku, je OLED jasná volba. Zároveň ale nemá takový kontrast a tak jasné barvy jako OLED, takže pokud víc koukáte na televizi a chcete takový ten líbivý, trochu přesvícený obraz, pravděpodobně budete pocitově inklinovat spíš ke QLED. Cenově je obojí srovnatelné, oproti běžným LED televizím si ale dost připlatíte.

Ultra Dimming

Nebo Micro Dimming, Local Dimming, Super Dimming… všechno jsou to jen marketingové názvy různých výrobců, odkazující na stmívání LED podsvícení, ať už lokální (v pruzích nebo zónách) nebo celkové, ať už o trochu nebo o hodně. Oproti OLED podsvícení nelze vypínat po pixelech a hlavně ho nikdy nelze vypnout zcela, takže se dočkáte lepšího kontrastu, ale nikoliv inkoustově černých barev. Dimming nabízí většina současných modelů, ale kvalita podsvícení a jeho regulace je závislá na použitém panelu a know-how výrobce.

Wi-Fi

Tady pozor. Výrobci často Wi-Fi u levných modelů uvedou a pod čarou pak naznačí, že televize je na Wi-Fi jen připravená a zákazník si ještě musí koupit další krabičku za několik stovek nebo tisíc. Připojení k internetu bez drátu je přitom pro funkce chytré TV klíčové. Nejen pro krmení televize přímo z internetu, ale také bezproblémové spojení s mobilními zařízeními. Wi-Fi zkrátka musí být integrovaná přímo v TV, ať to stojí, co to stojí.

HDR

Alias High Dynamic Range. Ještě jásavější barvy, ještě vyšší kontrast. Problém je v tom, že existuje hned několik norem (HDR10 nebo Dolby Vision) a málokterý televizor podporuje všechny. Tak či onak hledejte v popisku, zda má TV aktivní HDR a pokud najdete i zkratku HDR10, měli byste být pro většinu situací vybavení. Např. Netflix podporuje obě normy, ale musíte mít nejdražší předplatné a dostatečně silné připojení k internetu. 

HLG

Alias Hybrid Log Gamma, to je televizní norma, která umožňuje HDR televizorům “porozumět” televiznímu signálu určenému pro oba typy televizorů. Bez téhle softwarové výbavy by vám podobné stanice (v Evropě např. BBC) televizor zobrazil v obyčejné barevné paletě, i když sám HDR disponuje. Proto je nutné po téhle zkratce ve výbavě zapátrat. Mnohdy ji nenajdete v úvodním výčtu a musíte ji najít v podrobných vlastnostech televizoru.

MiraCast

Užitečný bezdrátový protokol, který umožňuje poslat do televize audiovizuální obsah z telefonu, tabletu nebo notebooku, aniž byste museli cokoliv nastavovat nebo připojovat. Jednoduše Miracast v TV a mobilním přístoji aktivujete jedním stiskem tlačítka a v YouTube na mobilu zvolíte “vysílat na TV”. A je to. Velký zlepšovák, kterým snadno pošlete na velkou obrazovku i fotky z dovolené nebo skrz integrované či připojené reprobedny pustíte oblíbenou písničku ze Spotify.

DLNA

Alias Digital Living Network Alliance. Podobně jako u Miracast jde o soubor protokolů, které vám umožní snadno streamovat video a audio z různých zařízení přímo do televize. Žádné složité nastavování. Stačí “zapnout” na obou stranách a o nic dalšího se nemusíte starat.

H.265/HEVC

Pokud ještě pořád koukáte na televizi jinak než přes internet nebo kabelového operátora, bude vás tahle zkratka zajímat, protože značí přítomnost nejnovějších kodeků platných pro české terestrické vysílání. Jinými slovy, cokoliv co přes anténu chytíte, budete také schopni na vaší TV zobrazit. Exotický shluk písmen a čísel představuje moderní kodek H.265 s vysokou kompresí, který při stejné kvalitě obrazu a zvuku zabírá poloviční místo oproti těm předchozím. Proto i s nižším datovým tokem (=na jednu frekvenci se vejde víc televizních stanic) dosáhnete lepší kvality. Teoreticky samozřejmě.

CI+

Nic jiného než integrovaný slot na dekódovací karty, což je vychytávka, která zajímá pro změnu fanoušky kabelových televizí. Díky ní se totiž mohou vyhnout drahému pronájmu set-top boxu a vyžádat si od operátora pouze kartu, která jim odemkne přístup k jejich nabídce televizních stanic. Všechny ostatní funkce set-top boxů si pak už většinou chytrá televize obstará sama.

HbbTV

Hybridní televize je nejen vylepšeným teletextem, jak se občas mylně uvádí. Po aktivaci a instalaci vybraných aplikací vám umožní sledovat nejen aktuální zprávy, ale obohatit i koukání na běžné televizní pořady, u nichž vám nabídne řadu informací navíc. Nabídka se liší podle zvolené televizní stanice. Některé nabízí přístup do archivu, jiné bonusové info nebo funkce, kterými si lze překrýt aktuální vysílání. Je pravděpodobné, že HbbTV budou stanice u nás v budoucnu využívat čím dál tím víc, proto by bylo škoda ho v nabídce vaší nové televize nemít.

Pokud si nejste jisti výběrem, podívejte se na nějaké zajímavé recenze. Stačí jen do vyhledávače napsat slovo „nejlepší televize“ a už si nej vybrat.

 

Přidat komentář