Rady

Jak se dostala souhvězdí zvěrokruhu na noční oblohu? Za tajuplnými názvy najdete prastaré legendy

Pro mnohé znamení zvěrokruhu neznamená vůbec nic, pro jiné zas příliš mnoho. Ať už hledáme ve hvězdách cokoliv, vždycky se můžeme spolehnout na to, že až se budeme cítit ztraceni, zářící vesmírní giganti nám při dobrém počasí ukážou správnou cestu. Když ne životní tak alespoň onu reálnou – hvězdná mapa přeci kdysi sloužila jako prastará GPS navigace. Světýlka udávající správný směr ale lidem v pradávných dobách motaly hlavu. Jak se tam nahoru dostaly? No přeci z vůle bohů.

Beran

Beran byl beranem ještě za dob Babyloňanů a až později byl Řeky chápán jako konkrétní beránek a to ten se zlatým rounem, který měl na svém hřbetě převézt Frixa a Hellé a zachránit je tak před obětováním. Nepozorná Hellé ze zlatého berana spadla do hlubin moře – to pak neslo její jméno Helléspontos.

Srovnání cen dalekohledů »

Býk

Stejně tak i Býk byl hvězdným býkem dávno před antickými časy. Babyloňané jeho hvězdnou siluetu ztotožňovali s Nebeským býkem vyslaným na zem s posláním – zabít Gilgameše. Enkidu, přítel Gilgamešův, utrhl býkovu zadní část a zbytek vyslal na nebesa – proto je souhvězdí býka vyobrazováno jen z poloviny.

Blíženci

Blíženci Castor a Polluk synové Dia vylíhnutí z vejce, doprovázeli argonauty na cestě za zlatým rounem. Smrtelník Castor musel po smrti do podsvětí, ale Polluk, jehož čekalo místo na Olympu mezi bohy přesvědčil Dia aby je znovu sjednotil v podobě souhvězdí.

Marks Tracy: Horoskop a jeho správný výklad

Srovnání cen knih naučné literatury »

 

Rak

Gigantický Rak bojoval po boku devítihlavé Hydry proti slavnému Héraklovi. Strategie kousnutí hrdiny do nohy se mu ale vůbec nevyplatilo. Héraklova silná noha obřího raka rozdrtila. Bohyně Héra – úhlavní Héraklova protivnice věrného raka umístila navěky mezi zářící hvězdy.

Lev

Nemejský Lev neměl s Héraklem o nic větší štěstí. I on padl pod silnými pažemi nepřemožitelného reka. Lva hubícího místní obyvatele a především unášejícího sličné panny nemohla zabít žádná zbraň. Až odzbrojený Hérakles lva udusil vlastníma rukama. Lva nakonec na noční oblohu vynesl sám Zeus.

Panna

Pannou se váže drastický příběh o dceři Ikara Erigone. Po vraždě svého otce se nešťastná dcera oběsila nad jeho hrobem. Rozzuřený Dionýsus milující Ikara donutil všechny aténské panny aby zemřely stejnou smrtí. Erigone pak převtělil v souhvězdí Panny.

Váha

Při rovnodennosti Slunce vstoupí do souhvězdí Vah a ohlašuje tak vyrovnání dvou mocností – večera a noci.

Štír

Obrovitý Štír zápasil s Orionem, který chtěl usmrtit všechnu zvěř na Zemi. Orion padl a spolu se štírem byl Diem vyzvednut na nebesa jako připomínku vychloubačným smrtelníkům.

Střelec

Souhvězdí Střelce umístil na noční oblohu kentaur Cheirón, aby navigovalo Argonauty při cestě za zlatým rounem.

Kozoroh

Kozoroh Priktus byl v antickém Řecku původně otcem inteligentních stvoření napůl ryb a napůl koz plujících v mořích. Jakmile se ale jeho dětičky dotkly souše, proměnily se v obyčejné kozy. Priktus nechtěl zůstat na světě bez svých dětí, ale jelikož byl nesmrtelný umístil ho místo toho bůh času na nebe.

Vodnář

Vodnáře byl napříč všemi pradávnými civilizacemi brán jako souhvězdí spojené s vodním živlem. Peprný je příběh z antického Řecka – vodnář je ztělesněním krásného mladíka Ganyméda, jehož půvab očaroval samotného Dia. Zeus bezbranného hocha unesl do říše bohů, kde od oněch dob Ganymédes sloužil jako jejich číšník. Hned vedle souhvězdí Vodnáře je i souhvězdí Orla, který budoucího božského posluhovače na Olymp dopravil.

Ryby

Dvě Ryby přivázané k sobě ocasy jsou ztělesněním bohyně lásky Afrodity a jejího syna Eróse. Utíkali před hrozivou nestvůrou Týfónem skokem do vody převtěleni za ryby. Aby se sobě neztratily přivázaly se k sobě spojeným provazem.

Přidat komentář