Jak vybrat

S jakou výbavou se vydat v zimě na hory?

Zima začíná klepat na dveře, na okna maluje ladovské kresby. Nejvyšší čas začít uvažovat o zimní výbavě na hory. V létě vám stačí pohodlná obuv, vhodné oblečení a pro ty odvážnější horolezecké vybavení, v zimě budete kromě oblečení a obuvi potřebovat také lyže, snowboard, běžky a tomu odpovídající výbavu.

Užijte si svahy naplno

Snad všichni si zimu spojujeme s lyžováním. Abychom ale mohli zdolávat sjezdovky vzornými obloučky i šusem, potřebujeme vhodné lyže. Jejich výběr se neřídí jen našimi tělesnými proporcemi, vybírat můžeme hned z několika druhů.

Jak si vybrat lyže?

 • Klíčovým parametrem pro výběr lyží je jejich délka. Ta se odvíjí od výšky vaší postavy a vašich lyžařských schopností. Pro začátečníky je ideální, když jsou lyže zhruba o 15-20 cm kratší než vy, pokročilým lyžařům už stačí lyže kratší zhruba o 10-15 cm. Závodní nebo velmi pokročilí lyžaři mohou mít lyže stejně dlouhé jako jsou oni sami.
 • Kromě délky lyží je důležité také jejich vykrojení, které vám pomůže na sjezdovce vykroužit elegantní obloučky. Největší vykrojení mají carvingové lyže, které jsou ideální hlavně pro začátečníky a osoby s pohybovými potížemi.
 • Pozor také na radius. Čím je větší vykrojení lyže, tím je menší radius, vám se snadněji krouží obloučky. Na druhou stranu pojedete poměrně pomalu. Kdo chce jezdit rychleji, ten by měl volit vyšší radius lyže.

Z jakých druhů můžete vybírat?

Univerzálky

Nejčastěji si pořizujeme univerzální sjezdové lyže, kterým se přezdívá také all mountain. S nimi lze vyrazit jak na upravené sjezdovky, tak do prašanu. Typická pro ně je hlavně střední šířka lyže pod botou.

TIP: V mnoha lyžařských střediscích je možné v rámci volného času vyzkoušet bruslení. Hokejové brusle jsou zde běžně k zapůjčení.

Carvingové lyže

Lyže s velkým vykrojením, širokou špičkou a úzkým středem lyže jsou vhodné hlavně pro začátečníky a lyžaře, kteří se chtějí pořád zdokonalovat a pilovat svůj styl.

Freestyle lyže

Lyže se zvednutou patkou, které vám umožní kontrolu nad lyží i v jízdě pozadu a v rotacích.

Freeride lyže

Že si nedovedete jezdit na prašanu? S freeride lyžemi se nemusíte bát. Mezi jejich přednosti patří právě ovladatelnost a plutí v prašanu.

Skialpy

Chcete si vyšlápnout kopec a pak si ho sjet? Pořiďte si skialpy! Šířkou se podobají běžkám, můžete se s nimi vydat i mimo sjezdovky. Pohlídejte si u nich plochu skluznice. Čím bude větší, tím lépe se s nimi bude v hlubokém sněhu manévrovat. Nezapomeňte také na nutnou lavinovou výbavu

Víte, že na trhu najdete 3 druhy skialpinistických lyží?

 • Skialpinistické lyže pro ty, kdo více chodí – poměr chůze/sjezd 80/20. Pro tyto lyže je nejdůležitější nízká váha.
 • Nejprodávanější jsou univerzální skialpinistické lyže s poměrem chůze/sjezd 50/50, které zvládnou dlouhý i krátký oblouk.
 • Je pro vás důležitější jízda dolů? Sáhněte po skialpech s poměrem chůze/sjezd 20/80.

Porovnejte ceny výbavy pro sjezdové lyžování

Brázděte svahy na snowboardu

Lyže vás omrzely, chcete vyzkoušet něco nového? Co třeba snowboard? Při jeho výběru se zaměřte na:

 • Délku snowboardu, která by měla být ideálně pod bradu.
 • Šířku snowboardu, abyste při jízdě v oblouku nesahali špičkou nebo patou boty na sjezdovku.
 • Hmotnost jezdce
 • Typ prohnutí-nejvíc chyb odpustí prohnutí typu rocker, zkušení jezdci mohou sáhnout po typu camber. Do snowparku se zase hodí typ flat.
 • Tuhost snowboardu-pro začátečníky jsou vhodná měkčí prkna, pro zkušené snowboarďáky pak tvrdá prkna, která při jízdě lépe drží na hraně.

Porovnejte ceny prken, bot, vázání, brýlí, chráničů, přileb a dalších věcí pro snowboarďáky

Kochejte se zasněženou krajinou na běžkách

Sjíždět dokola ten samý svah vás neláká, radši se budete kochat okolní krajinou? Pořiďte si běžecké lyže. Než se ale vydáte do obchodu, zapřemýšlejte, jak a kde je budete používat.

 • Sváteční běžkaři si vystačí s turistickými běžkami, které jsou stabilní a mají pomalejší skluznici.
 • Pro jízdu v upravené stopě klasickým způsobem se hodí běžky na klasiku.
 • Chcete vyrážet mimo upravené stopy, do horského terénu? Sáhněte po backcountry běžkách s ocelovou hranou.
 • Pro zkušené běžkaře, kteří vyráží na upravené tratě bez stopy jsou ideální běžecké lyže na bruslení.
 • Chcete jet klasiku i bruslení? Sáhněte po kombi běžkách.

Víte, že klíčovým parametrem při výběru běžeckých lyží je jejich délka? Klasické běžky by měly být o 20-30 cm vyšší než vy, pro bruslení jsou lepší kratší lyže. Buď stejně dlouhé jako vy, případně o 5-10 cm delší. Stejně jako u sjezdovek a snowboardu ale vezměte v potaz i vaši hmotnost.

TIP: Po sportu nezapomeňte na správnou regeneraci, je stejně důležitá jako samotná výstroj. Hořčík patří k nejznámějším doplňkům stravy, které nejen zlepšují fyzický výkon, ale také podporují samotnou regeneraci těla. Přečtěte si více o účincích bisglycinátu hořečnatého – magnézia.

Nejen na horách, lyžích či v chladném počasí oceníte kvalitní fleecové mikiny a vesty české výroby.

Porovnejte ceny běžkařské výbavy

Přidat komentář