Rady

Je čas se nažhavit! Aneb poznejte druhy saun a jejich léčivé účinky

Každý kdo pravidelně navštěvuje saunu, dobře ví, že má velmi pozitivní vliv nejen na náš organismus, respektive tělo, ale také prospívá po psychické stránce. Hravě totiž dokáže uvolnit svalstvo a zbavit nás stresu, navíc nám zlepší náladu a navodí pocit štěstí.

Za to může zvýšená produkce serotoninu, kterou odstartuje vyšší tělesná teplota. Pobyt v sauně má skvělý účinek i na naši pokožku, která je díky tomu úžasně hydratovaná. Existuje mnoho druhů saun a záleží jen na tom, jaká vás nakonec zaujme, případně je můžete podle libosti střídat.

Zdroj: Sauna – Wikipedia

Solná sauna

Teplota v solné sauně se pohybuje v rozmezí od 40 do 70°C a funguje podobně jako solná jeskyně. Pokud jde o vlhkost vzduchu, ta bývá kolem 30 – 60 %. Sauna má stěny obložené solnými cihlami nebo kameny. Ty jsou ve většině případů opatřeny osvětlením, díky čemuž se lépe navozuje hřejivá atmosféra.

Sůl se postupně přeměňuje do plynného stavu a mísí se vzduchem. To má velmi pozitivní účinky na náš organismus. Lépe se nám bude dýchat, detoxikovat a ještě se bude úžasně prokrvovat pokožka. Solná sauny pomáhá s léčbou astma, různých kožních problémů a také se spalováním tuků. Dokonce se díky ní může celkově zlepšit náš fyzický výkon a snáze se očistí organismus.

Infrasauny

Základním kamenem infrasauny je infračervené záření, s jehož pomocí se naše tělo prohřívá až do hloubky a teplo tak pronikne do všech tkání. Provozní teplota takové sauny se pohybuje od 45 do 60°C. Doporučená doba, po kterou je vhodné v infrasauně setrvávat je cca 25 až 45 minut.

Výsledkem je intenzivní pocení, které nastává již při teplotě kolem 50°C. Sauna pomáhá s detoxikací organismu, revmatismem, artritidou, zánětem žil, také funguje na ucpané póry, stimulaci krevního oběhu či snížení únavy a stresu, ale i na mnoho dalších zdravotních neduhů.

Výhodou infrasauny je fakt, že provozní teplota je menší než u klasické sauny a proto je vhodná i pro jedince s vysokým krevním tlakem či kardiaky. Její návštěvu je však vždy nutné předem konzultovat s praktickým lékařem či specialistou.

Bio Sauna

V tomto případě jde o kombinaci finské a parní sauny. Vyhřívá se na provozní teplotu mezi 55 až 70°C. Oproti finské sauně má relativně vyšší vlhkost vzduchu v rozmezí od 60 do 80 %. Právě díky takové vlhkosti je podobná parní sauně.

Je to ideální druh sauny pro každého, kdo nesnáší vysoké teploty v běžných finských saunách nebo mu nedělá dobře vlhkost v klasické parní sauně. Pokud patříte v saunování mezi začátečníky nebo chcete brát do sauny i své děti, pak je bio sauna ideální volbou.

Je totiž maximálně šetrná vůči oběhové soustavě a nezatěžuje organismus. Pomáhá s regenerací svalstva a velmi příznivě se projevuje i na naší psychice, navíc přispívá k detoxikaci organismu a má blahodárný účinek na krevní oběh.

Parní sauna

Jestli nejste fanoušky moc vysokých teplot a velké horko je vaše smrt, pak je parní sauna právě pro vás. Provozní teplota se pohybuje kolem 45°C, což je naprosto ideální. Tělo se bez problémů zregeneruje a získá novou sílu. Potěší vysoká vlhkost vzduchu, která je až 100 %.

Parní sauny jsou skvělým pomocníkem na chronickou rýmu, záněty hlasivek či nosohltanu, ale také na problémy s pohybovým aparátem či revmatickými chorobami. Pomáhá také se spalováním tuků a zlepšením metabolismu.

Sauna kombinuje účinky tepla, vlhké pára a vonných esencí, které je rovněž možné použít. Když k tomu ještě přidáte to úžasné ticho a klid, pak je odpočinek a relaxace naprostou dokonalostí.

Aroma sauna

Jinak se jí rovněž říká bylinná sauna. Je to v podstatě klasická finská sauna zkombinovaná s aromaterapií. Jediný rozdíl je v pumpě, která podle nastavení dávkuje různé aromatické esence přímo na zahřáté lávové kameny. Esence se odpařuje a vůně tak prostoupí celou saunou. To má blahodárný účinek na dýchací soustavu i na psychický stav každého jedince.

Výhodou je možnost regulace intenzity vůně i doby, kdy má být esence aplikována. Provozní teplota aroma sauny je maximálně do 80°C, přičemž vlhkost vzduchu nepřesahuje 25 %. Vedle relaxačních vlastností se dá sauna využívat i jako podpůrná léčba různých onemocnění dýchacích cest. Každá vůně má určitý účinek.

Například citron pročistí a vyjasní pleť, eukalyptus má zase pozitivní účinky při rýmě a celkově podporuje imunitu i hojení. Oproti tomu levandule pomáhá zmírnit stavy úzkosti a na artritidu či bolest kloubů je zase skvělá růže. Pro získání nové energie je pro změnu nepřekonatelný mentol.

Finská sauna

Charakteristická je pro tento typ sauny její vysoká provozní teplota, která se pohybuje v rozmezí od 80 do 110°C. Je to historicky nejstarší typ sauny jako takové a nejoblíbenější způsob jak relaxovat a dopřát si maximální odpočinek. Co se týká vlhkosti vzduchu, ta se pohybuje kolem cca 20 %.

Mají velmi pozitivní účinek při nachlazení, ale také skvěle posilují imunitu. Prohřátí je opravdu důkladné a uvidíte, že se budete po dokončení saunování cítit mnohem lépe. V sauně se vám dokonce vyčistí i pokožka a bude se vám dobře dýchat.

Švédská sauna

Říká se jí také suchá sauna a jde o jeden z nejnáročnějších druhů sauny, které maximálně zatěžují náš organismus. To je také důvod, proč by do takové sauny měl vstupovat pouze ten jedinec, který je ze zdravotního hlediska 100 % v pořádku.

Sauna rovněž není vhodná pro děti. Provozní teplota se totiž pohybuje v rozmezí 100 až 110°C. Vlhkost vzduchu je v tomto případně zcela minimální.

Na stěny sauny se instaluje kvalitní obložení, což je dokonale vysušené dřevo, co nemá absolutně žádnou povrchovou úpravu v podobě chemických látek.

Používá se cedr, osika, olše, lípa, jasan nebo severský smrk. Důležité je, aby bylo vše 100 % přírodní. V sauně se tělo dobře prohřeje, což má velmi pozitivní účinek pro nastartování organismu.

Odkazy:

Srovnání cen ručníků a osušek

Pokud se chystáte do sauny nebo třeba jen do napuštěné vany, pusťte si k tomu příjemnou relaxační hudbu, která vás dokonale uvolní.

Přidat komentář