Jak vybrat

Jak vybrat společenské hry: Pryč od televize a počítačů! Zabavte se postaru!

Prší, prší, jen se leje, co my spolu podnikneme? Přemýšlíte, co dělat, když venku pominou slunečné dny lákající k celodennímu pobytu venku? Jak zabavit děti, když se chcete vyhnout hypnotizující a energii vysávající televizi, příp. počítači? Zkuste oprášit některou ze společenských her schovanou pod postelí! Nová hra je pak ideálním dárkem k narozeninám nebo pod stromeček. Pojďte s námi vybrat tu pravou pro vás nebo pro vaše blízké!

Co si vlastně představit pod pojmem „společenská hra“? Jaká je její historie? Které kultovky si rozhodně nenechat ujít, nebo jaké jsou nejlepší hry pro chvilku/dovádění ve dvou, dovádění/chvilku s dětmi, bezva party nebo pro nenásilné učení se novým věcem? To vše a mnohem více se dozvíte na následujících řádcích.

Společenská hra

Společenská hra je taková hra, při níž se sejdou dva či více hráčů a společně se dle předem daných pravidel a tématu baví, soupeří nebo vytváří týmy a spolupráce tak, aby dosáhli určeného cíle. 

Moderní společenské hry je pak pojem hojně používaný pro současné deskové nebo výjimečně karetní hry

 

Rozdíl stolní x desková hra
Stolní hra – hra s využitím pevné podložky: kostky, figurkové hry, karetní hry.

Desková hra – hra s využitím herní desky, bez níž by hra nemohla probíhat:

Podle čeho vybírat

Než koupíte novou společenskou hru, popřemýšlejte, komu má být určena: zvažte věk, schopnosti i zájmy hráčů. Zohledněte také, jestli hráči preferují soutěživé hry, kde spolu hráči soupeří, nebo zda upřednostňují kooperativní hry, kde naopak spolupracují. Důležité je i zamyslet se nad časem, který chcete hrou strávit, a v neposlední řadě i nad svými finančními možnostmi

Zpátky do minulosti

Šachy - společenské hry

Společenské hry mají dlouhou historii. První zmínky o společenských hrách se datují až do doby starověku. Deskové hry s kameny či s figurkami z kostí nebo slámy se hrály již ve starověkém Egyptě a v Mezopotámii. O kouzlu společenských her věděl své i Jan Amos Komenský a jeho „škola hrou“. Propagoval důstojné šachy  i lidové vrhcáby.

Za předchůdce moderních společenských her pak lze považovat hry Monopoly a Diplomacie. Obrovský nárůst popularity her přineslo vydání Osadníků z Katanu v roce 1995.

Zaručené kultovky

Člověče nezlob se!

Hry, které by v žádné domácnosti neměly chybět. To jsou kultovky, co umí zvednou náladu (nebo tlak) každému. 

Člověče, nezlob se!

Kdo by ho neznal. Patentována a na trh uvedena pak byla pod názvem Ludo v roce 1896, a to v podobě a s pravidly, která jsou v podstatě shodná s dnešními. Je rozšířená po celém světě. Ačkoli je Člověče, nezlob seurčené spíše pro děti, zabaví spolehlivě i dospělé. Hodit šestku, po cestě vyhodit spoluhráče, dostat všechny figurky do domečku, to je oč tu běží.

Dáma a šachy

Královské hry, které vyžadují soustředění a trpělivost. Velmi rozšířené a oblíbené hry po celém světě. 

Dostihy a sázky

Všichni jsme někdy toužili mít vlastního koně. Během hry Dostihy a sázky jich mohou mít hráči hned několik. Principem je během pohybu s kostkou a figurkou po herním plánu kupovat a prodávat koně i služby. Vítězem se stává ten, kdo získá ve hře největší imaginární majetek.

Scrabble

Kdo vymyslí nejoriginálnější slovo ze skvadry různých písmenek? Úkolem hráčů Scrabblu  je vytvářet vzájemně na sebe navazující slova za co možná nejvyšší počet bodů. V české verzi se mohou hrát všechny slovní druhy kromě citoslovcí a vlastních jmen.

Karty a kostky

Nesmí chybět na žádné dovolené, hrát s nimi můžete ale i pro zpříjemnění běžného dne. Není totiž nad adrenalin při Žolících, Kanastě nebo hře v kostky

Activity

Actitivity vévodí party hrám už několik let. A vzhledem k neustálému vymýšlení navazujících edicí jsou prostě nesmrtelné! Smích? Rozhodně nepřejde. Připravte se na bolesti břicha, slzy v očích a neskutečné umělecké výkony.

Pro děti

Ukažte dětem bezvadný svět her a ponořte se společně do nekončící zábavy. Společenských her pro děti je na trhu celá řada. Jen si vybrat. Pokud chcete zaručené tipy, tady jsou:

Karetní hra UNO 

Snadnější a přehlednější verze klasického Prší! To je UNO. Rychlá a zábavná hra založená na principu přebíjení karet na základě barev a čísel na kartách vhodná už pro 4 leté děti ovládající „čtení“ čísel (oficiálně od 7 let). Hra pomůže dětem trénovat postřeh a soustředění, přitom není vůbec složitá. Vhodná například při čekání na vlak nebo rychlé pobavení s přáteli. Bacha! Je návyková i pro dospěláky 😉 

Z pohádky do pohádky

Z pohádky do pohádky je originální společenská hra pro nejmenší (od 5 let). Hráči se ocitnou ve světě pohádek a jejich úkolem je najít v rozlehlém království poklad. Cesta za ním však bude trnitá a budete se na ní muset utkat s draky, obry a dalšími různými nástrahami. 

Dobble 

Dobble je hra zaměřená na rychlost a reflexy dítěte. Dává si za úkol tyto schopnosti rozvíjet zábavnou formou. Hráči v průběhu hry hledají karty se stejným symbolem. Výhodou jsou kulaté karty, které se dobře drží. V pohodě si ho zahrají děti ve školce (obrázky zvířátek) i školáci (čísla a písmena). Dobble má navíc několik možností hry, takže je vhodný opravdu pro každého.

Skákající králíček

Zábavná postřehová hra Skákající králíček přinese super zábavu dětem i dospělým. Cílem hry je ukrást králíčkovi ze záhonku co nejvíce mrkviček. Ale pozor! Králíček si je hlídá a nesmí vás spatřit, jinak vyskočí ze své nory a vám nezbývá nic jiného, než ho chytit. Pokud se vám králíčka podaří chytit, dostanete mrkvičky navíc od ostatních hráčů. Vítězem se stává ten, komu se podaří nasbírat co nejvíce mrkviček. Bezvadná společenská hra pro celou rodinu, se kterou si užijete spoustu zábavy.

Albi: V kostce pohádky 

Zábavná společenská hra V kostce pohádky výborně procvičí dětskou paměť a schopnost koncentrace. Cílem hry je získat co nejvíce karet během 10 minut. Každý z hráčů si postupně vytáhne kartu, na které je pohádkový obrázek a očíslované otázky. 10 vteřin si ji musí důkladně prohlédnout, poté kartu předá druhému hráči a hodí kostkou. Podle hozeného čísla musí odpovědět na otázku se stejným číslem, pokud odpoví správně, karta je jeho. 

Tik tak bum 

Tik tak bum!  je další z řady atraktivních společenských her, kterou lze hrát od 2 do 8 hráčů. Doba trvání jedné hry je okolo 30 minut. Hra obsahuje 55 karet pomocí nichž utváříte různá slova. Slova musíte vytvořit v určitém časovém intervalu, dokud nevybuchne bomba, tedy v rozmezí 10 – 60 vteřin. Skvělá hra na logiku, postřeh i na procvičení českého jazyka. 

Logopedické hry

Trápí vás špatná výslovnost vašich dětí? Chcete podpořit jejich logopedický vývoj? Pak je pro vás soubor logopedických deskových her to pravé.

 

Další společenské hry pro děti:

 • Pexeso,
 • Černý Petr,
 • Kvarteto,
 • Junior verze (Activity Junior, Monopoly Junior, Česko Junior atd.)
Hra Pexeso

Hry s hvězdičkou*

Společenských her s erotickou tématikou existuje pěkná řádka. Pokud si chcete ozvláštnit večery (nebo dny, vyzkoušejte některý ze žhavých tipů.

Mezi nejprodávanější hry pro dospělé rozhodně patří Albi partnerské hrátky, které vás i vašeho partnera či partnerku pěkně rozpálí! Objevíte v sobě tygra, smyslnou stydlivku i nespoutanou dračici. 125 úkolových karet poskytne bezbřehou inspiraci pro nezapomenutelné večery a žhavé noci. Hru navíc zpestří 36 charakterových karet. Převtělte se do toho, kým jste vždy chtěli být. 

Další lechtivé společenské hry, které stojí za vyzkoušení: Sexperimenty, Harašeníčko, Sladké hříčky

TIP
Jste kreativní a nápovědy z herních kartiček nepotřebujete? Vezměte do ruky klasické Prší! Kdo prohraje partičku, musí splnit přání vítězi. A přáním se přece meze nekladou. Kolik jich zvládnete splnit, než podlehnete? 

Zábava pro celou rodinu

Kouzlo rodinných her spočívá v tom, že rodina se sejde u jednoho stolu a tráví společně volný čas. Vybírat můžete z mnoha stolních i deskových her. Přinášíme výčet těch nejoblíbenějších, které mají většinou i svou cestovní verzi, abyste je v pohodě mohli zabalit na rodinnou dovolenou.

Osadníci z Katanu

Pravou legendou mezi rodinnými hrami jsou Osadníci z Katanu. Její jedinečný herní princip vám zaručí, že každá hra je naprosto jedinečná a díky tomu, že ve hře obchodujete se svými protihráči, nebudete se nudit čekáním, až se na vás dostane řada.

Ubongo

Za vyzkoušení stojí také napínavá rodinná hra Ubongo, ve které řešíte zapeklité hlavolamy a bojujete o cenné diamanty. Největší výhodou této hry je fakt, že rodiče i děti jsou naprosto vyrovnaní soupeři.

Twister 

Barevná kolečka na podložce, díky kterým se stanete gymnastou ani nebudete vědět jak! Pravá ruka na zeleném, levá noha na červeném, spoluhráč pod vámi, další nad vámi. Bezvadná hra Twister doslova zauzluje vaše tělo a proplete jej s vašimi spoluhráči.

Soubory her 

Pokud sáhnete každý den raději po jiné hře, určitě si pořiďte některý ze souborů her. Součástí většiny jsou 2 oboustranné herní plány, které využijete nejen pro výše zmíněné kultovky: Dámu, Šachy a Člověče, nezlob se, ale i pro Backgammon, Mlýn a spoustu dalších. V sadách najdete také mariášové a kanastové karty, šachové figurky, hrací kameny a kostky. Pak už si jen stačí vybrat z pravidel až 150 her!

Let’s go party!

Party hry

Přemýšlíte, jak zabavit větší množství lidí na večírku? Bojíte se trapného ticha? Vsaďte na kouzlo společenských her. Možná se někteří budou ošívat, že hrát nechtějí, ale jakmile se do hry ponoříte, uvidíte, že bavit se bude i ten největší pruďas. Hlídejte u dané hry minimální a maximální počet hráčů. Pro společenskou událost upřednostněte hry, ve kterých hráči „nevypadávají“, aby se tito hráči při čekání na konec hry nenudili. 

Kvízové hry

Kvízové hry jsou velmi oblíbené. Prověří znalosti z nejrůznějších oblastí a zajistí mnoho zábavy. Mezi nejznámější patří hra Česko, Evropa nebo Svět, ale také Český film či Česká hudba.

Hry s úkoly

Další oblast her, které zaručeně oživí vaši party. O hře Activity jsme se již zmiňovali výše. S tou nikdy neuděláte chybu. Navíc je nyní na trhu spousta rozšiřujících verzí a edicí: Activity Gold edition, Activity Turbo atd. Zkuste ale také hru Alias, ve které vysvětlujete ostatním spoluhráčům význam slov pomocí jiných výrazů s použitím synonym, antonym a nápovědy, předvádíte zvířata či povolání, hledáte vhodné rýmy, popisujete slavné osobnosti nebo hledáte co nejvíce slov na jedno písmeno. Při hře Krycí jména se stanete agentem. Podstatou hry je vytvoření dvou špionážních týmu s hlavními agenty. Ti dávají nápovědy svým podřízeným, aby našli své spoluhráče a odhalili jejich identitu pod krycími jmény. 

Turnajové hry

Utvořte týmy, zavěste terč, rozdejte šipky! Jednoduché, efektní, zábavné. O co budete hrát.

Jestli máte více místa, rozhodně si pořiďte některý z multifunkčních herních stolů. Fotbálek, kulečník, hokej nebo bowling, které si užijete v teple a pohodlí domova s rodinou nebo s přáteli. Na co chodit do hospody!

Hry s alkoholem

Většina večírků a party je spojená s popíjením alkoholických nápojů. Spojte proto popíjení a hru v jedno. Volit můžete z již hotových her jako je např. Člověče, napij se!, nebo si připravit vše podle toho, co máte doma. Takové „šachy pro náročné“, kde místo figurek na herní plánek postavíte plné panáky nebo třeba „Beer pong“, kdy se ping-pongovými míčky trefujete do připravených kelímků, rozhodně stojí za vyzkoušení.

Video beer pong

A pokud doma nemáte žádnou deskovku ani pingpongové míčky, sáhněte po osvědčené „Flašce“ z dob puberty a roztočte zábavu. Jestli půjde o flašku svlékací, líbací nebo panákovou, necháme na vás!

Vzdělávací

Společenské hry jsou úžasné v tom, že se při nich velmi snadno učíme. Dozvídáme se věci hravou formou a rychle si je zapamatujeme. Mezi výborné vzdělávací hry patří V kostce (Brainbox), které procvičují paměť i vědomosti. Úkolem je si za 10 s zapamatovat z karty co nejvíce a poté správě zodpovědět otázku, která se karty týká. Vybírat můžete z více druhů: Svět, Historie nebo Vynálezy, nejmenším jsou pak určeny Moje první obrázky a Abeceda nebo již zmíněné Pohádky.

Dalšími výbornými vzdělávacími hrami jsou kvízové hry, které jsme zmiňovali již v sekci party her. Společenská hra Česko vás pobaví nápaditými otázkami ze čtyř okruhů- příroda a geografie, kultura, lidé a společnost a různé. Pokud tedy prahnete po vědomostech a jste soutěživí, sáhněte po této hře.

Žebříček nejprodávanějších společenských her

 1. Dobble
 2. Krycí jména
 3. Dixit
 4. Dostihy a sázky
 5. Monopoly
 6. Bang!
 7. UNO
 8. Pojď si hrát!
 9. Carcassone
 10. Kamionem po Evropě
 11. Tik tak bum!
 12. Tabu
 13. Activity
 14. Sexperimenty
 15. AZ-kvíz
 16. Scrabble

Zdroj: Alza.cz

 

Přidat komentář