Jak vybrat

Jak vybrat parfém, kterým si přičarujete lepší náladu i okouzlíte partnera

Vůně nás provází celý život. Spoustu míst i událostí s nimi máme spojených: léto u babičky vonící po švestkovém koláči se skořicí, první jahodová láska, domov s vůní dřeva. Vše má svou charakteristickou vůni, i když si to možná neuvědomuje.

Čich je jeden ze smyslů, který ovlivňuje naše chování, náš výběr. A to ať už se jedná o oblíbené obchody pro nakupování nebo životního partnera. Právě při „vábení“ se lidé často snaží podtrhnout, zvýraznit či přebít svůj vlastní, osobitý „pach“ za pomoci parfémů a jiných typů vůní. Jak se nesplést a vybrat tu správnou, která vám sedne a podtrhne vaši osobnost? Nechte se provést světem parfémů a inspirujte se např. při výběru dárku pro vaše drahé polovičky.

Jak vybrat správný parfém

I když je nyní prodej parfémů v kamenných prodejnách pozastaven, díky spoustě e-shopů můžete vůně vybírat a srovnávat jejich ceny z pohodlí domova, ačkoli se to zrovna u parfémů může zdát jako velké sci-fi. Technika stále ještě neumí vůně přenášet. Stačí si však při výběru parfému uvědomit následující, abyste zvýšili úspěšnost volby na maximum:

1. Pro koho je parfém určený

Existují parfémy pro ženy, parfémy pro muže, ale také parfémy „unisex“ určené pro obě pohlaví.

2. Příležitost, pro kterou parfém sháníte

Pro každodenní použití během dne, pro slavnostní příležitost, důležitou pracovní schůzku, sblížení s partnerem nebo navození určité nálady. Příjemná vůně dokáže velmi rychle náladu zlepšit. Špatně zvolená, pronikavá nebo velmi intenzivní vůně umí zneklidnit a může dokonce vyvolat i nevolnost.

3. Intenzita vůně

Parfém je obecné označení směsi esenciálních olejů a dalších aromatických látek. Jeho úkolem je vyčarovat specifickou a příjemnou vůni, a tím vyvolat různé pocity. Parfémy se podle obsahu vonných složek běžně dělí na 5 typů. Čím vyšší procento vonné kompozice, tím intenzivnější vůně bude.

4. Rozpočet

I mezi levnými parfémy se dá najít ten pravý pro vás. Pokud však chcete kvalitní parfém, který vám vydrží dlouho (co se obsahu i vůně týče), vybírejte raději z kvalitních a dražších kategorií.

Parfém vs. toaletní voda. Jak se od sebe liší?

Parfume, Eau de Parfum, Eau de Toilette atd. Zabloudit ve světě vůní je velmi snadné. Stejně jako nechat se zlákat cenou. Jak se od sebe typy voňavek liší?

Slovo PARFÉM pochází z latinského slova perfume (prokouřit ve smyslu např. kadidla, které provoní místnost). My Češi ho běžně používáme místo slova voňavka nebo vůně. Pokud bychom šli ale přímo po významu slova parfém, pak se jedná o vonný přípravek s nejvyšší koncentrací vonné látky.

Vzhledem k vyšší pořizovací ceně se oproti „pravým“ parfémům v nákupech dostávají do popředí spíše parfémové nebo toaletní vody. Srovnali jsme pro vás rozdíly mezi jednotlivými typy vůní:

  Označení Podíl vonných látek Výdrž vůně
Parfém Parfume 20-40% Až 8 hodin
Parfémová voda EDP Eau de Parfum 15-20% 4-5 hodin
Toaletní voda EDT Eau de Toilette 5-15% 2-3 hodiny
Kolínská voda EDC Eau de Cologne 2-4% Do 2 hodin
Splash parfume EDS Eau de Solide/Sport 1-3% Do 2 hodin

 

Pozn.: Deodoranty  a antiperspiranty  nelze považovat za vůně jako takové, ačkoli jsou příjemné a výrazné. Jejich hlavním úkolem je neutralizovat zápach potu (deodorant), zmírnit nebo přímo zabránit pocení (antiperspirant). Často bývají doplňkem k parfémům stejné řady (např. CHANEL, HUGO BOSS a další).

Typy vůní

Vůně můžeme rozdělit do 6 hlavních skupin/typů (dle Haarmann – Reimer). Některé jsou vhodné spíše pro ženy, jiné pro muže či se používají u parfémů pro ni i pro něj.

1 – květinová

Květinové vůně jsou převážně pro dámy. Řadí se mezi klasiku pro všechny věkové kategorie. Oblíbené jsou hlavně u romantiček. Ucítit v nich můžete bílé květy (lilie, gardénie, tuberóza), smyslný jasmín a svěží růži. Velmi oblíbené jsou také květinově ovocné (Givenchy-Amarige) či lehké květinově zelené (Chanel-No. 19) parfémy.

Pro koho se hodí květinová vůně:

 • Pro romantické duše,
 • pro milovníky květinářství, rozkvetlých luk a přírody,

Srovnejte ceny květinových parfémů pro ženy:

 

2 – orientální

Dámská i pánská vůně charakteristická svou převážně kořeněnou povahou danou pikantními, pepřovými, exotickými a výraznými tóny hřebíčku, vanilky, skořice a oudu, z nichž můžete dále cítit výrazné a aromatické květiny a byliny, dřevo, koření, ale také ovoce. Vůně bývají intenzivní a často i těžké, velmi dlouho vydrží. Jsou ideální pro večerní příležitosti, nejlépe totiž vyniknou až po setmění. Doporučují se používat spíše v chladnějších dnech.

Pro koho se hodí orientální vůně:

 • Pro milovníky tajemství a dobrodružství,
 • ženy i muže se zdravým sebevědomím,

Srovnejte ceny orientálních parfémů:

 

3 – chyprová (cypřišová)

Chyprové parfémy vynikají svými dřevitými tóny a jsou známé svou dlouhou výdrží. Jsou elegantní a sofistikované. Využívají se jak pro dámské, tak pro pánské parfémy. Hlavní roli v nich hraje sametově hebká, intenzivní zemitá pačuli (tropická bylina). Probouzí smysly a navozují pocit harmonie. Navíc se jim přičítají lehce afrodiziakální účinky.

Pro koho se hodí chyprové parfémy:

 • pro každého, kdo touží vystoupit z davu,
 • pro rafinované ženy, které přesně vědí, co chtějí,
 • pro úspěšné distingované muže,

Srovnejte ceny chyprových parfémů:

 

4 – fougerová

Fougèrové parfémy zahrnují téměř výhradně pánské vůně. Neobejdou se bez levandule a kumarinu v kombinaci s větvičníkem a dřevy. Často je pak doplňuje kůže. Fougèrové parfémy jsou synonymem pro osvědčenou klasiku. Příznivci moderních a neotřelých vůní pak dají přednost jejich odlehčené verzi – třeba s příměsí citrusů, cedru nebo s orientálním nádechem.

Pro koho se hodí fougerové vůně:

 • Pro moderní gentlemany,
 • pro muže, kteří chtějí být přitažlivý a okouzlující,
 • pro milovníky neotřelých vůní,

Srovnejte ceny fougerových parfémů:

 

5 – citrusová

Společnou vlastností citrusových vůní je jejich prudký nástup a krátká výdrž. Používají se jak pro dámské, tak pro pánské či unisex parfémy. Nejčastěji ucítíte pomeranče, mandarinky, bergamot, petigrain nebo grapefruit. Jsou ideální pro každodenní nošení díky své lehkosti. Perfektně se hodí do práce i pro teplé letní večery. Pokud chcete, aby vám svěží pocit vydržel déle, hledejte parfém, který má v základu tóny dřeva nebo pačuli. S citrusovou svěžestí se bude skvěle snoubit také sladká vůně. Tu dodá parfému karamel nebo mošus.

Pro koho se hodí citrusové vůně:

 • pro ženy i muže
 • pro aktivní, sportovně založené osobnosti,
 • pro všechny věkové kategorie,

Srovnejte ceny citrusových parfémů:

 

6 – levandulová

Levandulové vůně jsou typické svou omamnou silou. Povznášejí smysly a svou neotřelou vůní vynikají v přitahování veškeré pozornosti. Zklidňující lehkost levandulového oleje je součástí téměř všech francouzských parfémů v čele s ikonickou značkou Guerlain. Levandule sama o sobě není sladká. Má mužský charakter, ale je hojně využívaná i v parfémech pro ženy, kde bývá kombinována s vůní květin a citrusů, které dodají sladkost, a pačuli nebo ambrou pro dlouhotrvající efekt.

Pro koho se hodí levandulové vůně:

 • pro romantické duše,
 • pro všechny, kteří rádi budí pozornost,
 • pro dobrodruhy žijící naplno,

Srovnejte ceny levandulových parfémů:

 

Parfém pro každou příležitost

Stejně jako si pro různé příležitosti oblékáte různé oblečení, je vhodné vybírat i parfémy a jejich koncentrace. Vyrážíte na rande? Čeká vás den v práci? Nebo jen chcete mít hezčí den? Nechte se inspirovat.

Omamná vůně lásky aneb jaký parfém vybrat na rande

Rafinovaná, osobitá, omamná. Vybírejte vůni, která se stane vaším voňavým podpisem. Nemusí být silná ani příliš výrazná. Vyhněte se také mdlým a tuctovým vůním. Volte parfémy s mošusem (pižmem), působícím jako feromony, tedy přitahujícím druhé pohlaví. Na první rande volte toaletní vodu. Až budete chtít vztah posunout dál, sáhněte po parfémové vodě nebo samotném parfému.

 

Pracovní parfém? Energický a nevtíravý

Vůni do pracovního prostředí volte spíše svěží květinovou či citrusovou. Měla by vám dodávat energii, působit čistě a nevtíravě. Rozhodně jako pracovní parfém nepoužívejte kořeněné a těžké vůně, které by mohly obtěžovat vaše okolí. Vhodným typem voňavky je toaletní nebo kolínská voda.

 

Pro hezčí den

Nikam se nechystáte, nečeká vás žádná schůzka. I přesto si běžný den můžete zpříjemnit hezkou vůní, která vás potěší, zvedne náladu a splyne s vaší osobností. Ideální jsou jemné, lehké květinové a ovocné tóny v koncentraci toaletní vody.

 

Večery patří orientu a těžším vůním

Večerní voňavky jsou typické svou výrazností a dominancí. Nebojte se jich a zahalte se na party do svůdné orientální vůně koření a dřevin. Těžší vzduch a více lidí pohromadě snese výrazné  a těžké vůně. Jednoznačnou volbou je pár kapek čistého parfému.

 

Jeden parfém, více nositelů, více vůní

Každý člověk má svou vlastní specifickou vůni, která závisí na vlastnostech jeho pokožky, způsobu výživy i životních zvyklostech. Dejte proto pozor: Parfém, který na kamarádce/známém voní velmi příjemně, může na vaší pokožce působit odlišně. Myslete na to při jeho výběru.

Přejeme vám šťastnou ruku a citlivý virtuální nos pro výběr toho pravého parfému pro vás nebo vaše blízké.

Přidat komentář