Jak vybrat

Dárky pro děti nejen na Vánoce: Jak vybrat a potěšit?

Čas Vánoc, ale i období narozenin je časem očekávání, radosti a štěstí z dárků. Jak vybrat ten správný, ze které budou vaše děti absolutně nadšené? Jaká jsou doporučení při nákupu? Na co myslet a na co si dát pozor? Jak nakupovat v době kovidové? Na následujících řádcích vás provedeme „manuálem“ výběru dárků pro děti všech věkových kategorií, abyste už nemuseli tápat a přemýšlet, co že to letos koupíte.

Než začnete nakupovat

Než začnete nakupovat, zamyslete se nad důležitými věcmi, které vám nákupy usnadní:

1. Věk dítěte
Většina výrobců na svém zboží uvádí, pro jakou věkovou kategorii je určené. Snadněji se zorientujete.

2. Holky vs. kluci
Co se líbí holkám, se většinou nelíbí klukům, a naopak. Nebojte se ovšem občas trochu zariskovat a genderový stereotyp rozbít.

3. Aktuální trendy, oblíbené postavičky nebo léty prověřená klasika
Pokud nevíte, na čem dítě právě „ujíždí“, omrkněte současné trendy a vyberte podle věku a pohlaví. Pokud znáte oblíbenou postavičku, kupte cokoli s ní. Pokud jste odpůrcem moderny, sáhněte po osvědčené klasice, která (většinou) neurazí a dá se pořídit ve verzi adekvátní věku (kreativní sady na malování/kreslení, lego, puzzle, společenské hry, poukázky na oblečení/hračky/zážitky).

4. Dle přání nebo překvapení?
Máte seznam dětských přání nebo chcete vymyslet dárek, který překvapí?

5. Rozpočet
Drobný dárek nebo něco pompézního? Nakupujte dle svého rozpočtu. Rozhodně nestojí za to se kvůli dárkům zadlužit a pořizovat jich hromady. Pamatujte, že méně je více. Schválně, zkuste se svých dětí zeptat, zda si pamatují, jaké dárky dostaly loni pod stromeček nebo k narozeninám. Uvidíte, že si vzpomenou jen na ty, které jim udělaly největší radost.

Doba kovidová a nákupy online

Nebojte se online nákupů. V době kovidové jsou bezpečným a účinným zdrojem pořizování dárků. Pěkně z pohodlí domova bez mačkání a tápání v obchodech. Pokud se ještě rozhodujete, zda dárky k Vánocům pro děti přes internet pořizovat, neváhejte a začněte co nejdříve, aby dárky stihly pod stromeček dorazit. Stále více „Ježíšků“ totiž přechází na online.

Tipy na dárky pro děti od narození až do 16 let

Připravili jsme pro vás přehled dárků podle různých kategorií (při nákupech vánočních dárků pro děti můžete vybrat po jednom dárku z každé kategorie) a následně rozdělených dle věku a pohlaví dítěte.

Dárky pro malé i velké kreativce

 

Rádi kreslí, malují, tvoří, zajímají je různé techniky tvorby, z ruličky od toaletního papíru vyrobí od hradu až po dalekohled, se štětcem, nůžkami, lepidlem či izolepou se ohání zdatně již od útlého věku. Dárků pro kreativní děti najdete na trhu nespočet a většinou s nimi sklidíte mnoho úspěchu.

Dárky/Tipy Tipy na dárky pro holky Tipy na dárky pro kluky
Děti do 1 roku Prstové barvy, vodovky
Děti do 3 let Razítka, modelína, velké archy papíru, bílá/černá tabule na kreslení s fixy/křídami, tabulka na kreslení se světlem, kreslící duhová podložka na vodu
Děti 3-6 let Foukací fixy, barvy, štětce, barevná lepidla, nůžky, kreativní sady, koutek na tvoření se stolečkem a prostorem pro uskladnění všech potřeb i výtvorů
Sada na výrobu svíček, náramků atd., papírové panenky Sada na výrobu kristalů, magnetů, slizu, sádrové odlitky
Děti 6-11 let Sada na batikování oblečení, dětský šicí stroj Jednodušší modelářské sady
Děti 12-16 let Malířský stojan, kvalitní barvy a štětce, akvarelové či olejové pastelky, kreativní kurz, prostor pro tvoření (domácí ateliér)
TIP: Rádi dárky vyrábíte? Zkuste darovat domácí modelínu či prstové barvy. Je to jednoduché, ekologické a bezpečně „jedlé“. Jak na to, najde např. v článku Jak na eko modelínu.

 

Dárky pro milovníky hudby a tance

 

Kdykoli slyší písničku, začnou se vrtět, tančit nebo zpívat. Hrají na všechno, co jim přijde pod ruku. Hudba nebo tanec jim vykouzlí úsměv na tváři. Co za dárek pořídit pro milovníka hudby a tance?

Dárky/Tipy Tipy na dárky pro holky Tipy na dárky pro kluky
Novorozence Relaxační nebo vážná hudba na CD/USB, případně nahrané „bílé šumy“ na dobré spinkání (zvuk vysavače, fénu, vodopádu atd.)
Děti do 1 roku První hudební nástroje (bubínek, rumbakoule, činelky, dřívka atd.)
Děti do 3 let Taneční CD/DVD (Míša Růžičková, Fíha Tralala, Štístko a Poupěnka)
Děti 3-6 let Baletní/gymnastický dres, piškotky, lístky na vystoupení výše uvedených interpretů, CD/MP3 přehrávač do pokojíčku (můžete využít i na audio pohádky před spaním), zásoba písniček k tanci i poslechu
Děti 6-11 let Taneční podložka, taneční hry (např. na PS), klasické hudební nástroje, zpěvníky moderních songů, ukulele
Děti 12-16 let MP3 přehrávač, kurz tance s profesionály, karaoke sestava Bezdrátová sluchátka, Bluetooth reproduktor k telefonu

 

TIP: Den v nahrávacím studiu, vlastní videoklip, den s idolem
Má vaše dítě oblíbeného interpreta? Zpívá nebo tančí s nadšením a rádo by se stalo v budoucnu profíkem? Splňte mu sen. Zařiďte mu den v nahrávacím studiu (ne nutně musí jít o profi studio, udělejte si doma provizorní), pomozte mu natočit vlastní videoklip nebo na oslavu narozenin pozvěte jeho idol.

 

Klasika – hračky

 

Vykašlete se na genderové stereotypy. Uvidíte, že pokud klukům koupíte panenku s kočárkem či kuchyňku, ve které se stanou Masterchefem, nebo holky obdarujete autem na dálkové ovládání, sklidíte úspěch.

Dárky/Tipy Tipy na dárky pro holky Tipy na dárky pro kluky
Novorozence Kolotoč nad postýlku, chrastíto špendlík
Děti do 1 roku Hrací deka, „ožužlávací“ hračky, kousátka, vkládačky, dřevěné kostky, první knížky
Děti do 3 let Vodolepky, hračky na písek, lego duplo, panenky, autíčka, kuchyňka, opravářské náčiní, domečky/stany na hraní
Děti 3-6 let Stavebnice všeho druhu, vláčko a autodráhy, kvarteta, UNO, společenské hry
Děti 6-11 let Taneční podložka, ozdoby do vlasů a jiné zkrášlovací propriety Taktická vesta, NERF, počítačové hry, klasické lego, hlavolamy

O tom, jak vybírat hračky, si podrobně přečtěte v článku 10 bodů jak správně vybrat hračky, protože kdo si hraje, nezlobí. Výběru společenský her jsme se věnovali v článku Jak vybrat společenské hry: Pryč od televize a počítačů! Zabavte se postaru! 

Vzdělávací a naučné dárky pro děti

 

Jsou zvídavé, rádi se učí novým věcem, nasávají jako houby, neustále jsou lačné po nových a nových informacích. Pro tyto děti se hodí nejen knihy, ale také různé luštěnky, hlavolamy či dětské časopisy kombinující vše uvedené.

Dárky/Tipy Tipy na dárky pro holky Tipy na dárky pro kluky
Děti do 1 roku Obrázkové knížky se zvířátky, barvami
Děti do 3 let Zvukové a hmatové knížky
Děti 3-6 let Předplatné časopisu Méďa Pusík/Sluníčko, Šikulka, knihy o vyrábění, o princeznách, zvířatech, Albi tužka, knihy s okénky Předplatné časopisu Čtyřlístek/Puntík/Tečka, knihy o vlacích, autech, strojích, první encyklopedie, Albi tužka, knihy s okénky
Děti 6-11 let První čtení, knihy o měnícím se těle, mapa světa, knihy zaměřené na péči a chov domácích mazlíčků Svítící globus, knihy na samostatné čtení, knihy pro naučení cizího jazyka
Děti 12-16 let Knihy v cizím jazyce, knihy zaměřené na zájmové koníčky
TIP: Nakladatelství Svojtka je proslulé svými „okénkovými“ knihami. V jejich repertoáru najdete knihy pro všechny věkové kategorie a rozhodně nebudete vědět, kterou vybrat: Vesmír v pohybu, Fakt hustá knížka o lidském těle, Moje malá proč?, Jaké je to být zamilovaný nebo některou z edice Prosviť to (lidské tělo, autoopravna, dinosauři, Země, zvířecí maskování).

 

Sportovní vybavení – Sportem ku zdraví už od útlého věku

 

Hýbe se už od malička, přeskočí každou překážku, kotoul, stojka, běh, přemety na trampolíně si užívá plnými doušky. Závodí, kde a s kým může. Chce být první. Nebo mu sport prostě dělá radost. Máte doma sportovce? Podpořte ho v jeho pohybové aktivitě vhodným dárkem.

Dárky/Tipy Tipy na dárky pro holky Tipy na dárky pro kluky
Novorozence Deka na pasení koníčků
Děti do 1 roku Overball a gymball, Odrážedlo motorka
Děti do 3 let Koloodrážedlo, nakloněné roviny, balanční podložky, žebřiny, venkovní hřiště, sáňky, boby
Děti 3-6 let Šlapací kolo, koloběžka, plavecké brýle
Děti 6-11 let Hoola hop, kolečkové brusle, hoverboard, vybavení na jízdu na koni (nebo rovnou koně?) Skateboard, vybavení na první sportovní kroužky (fotbal, hokej, rybaření), terč, luk a šípy
Děti 12-16 let Paddleboard, karimatka, trendy sportovní oblečení Parkour výcvik s profíky, hrazda mezi futra, činky na posilování, boxovací pytel s rukavicemi
Pro všechny Trampolína, lyže/snowboard, švihadlo, batoh na sportovní věci, sportovní oblečení a obuv

 

Oblečení a jiní měkkouši, které nadchnou nejen holčičky

 

V měkkouších se nemusí ukrývat jen oblečení. Podívejte se, co vše můžete zabalit do měkkých balíčků, které potěší i kluky.

Dárky/Tipy Tipy na dárky pro holky Tipy na dárky pro kluky
Novorozence Zavinovačky, peřinky, látkové plenky
Oblečení s holčičími nápisy/obrázky či bodyčko se sukýnkovým nápletem, roztomilá čelenka Oblečení s klučičími nápisy/obrázky (např. s imitací kšand či kravaty/motýlka), prďácké čapky
Děti do 1 roku Capáčky, ponožky, slušivé oblečení, usínáčci
Děti do 3 let Kostýmy princezen, plyšáčci Kostýmy superhrdinů (od policie po Spidermana)
Děti 3-6 let Oblečení pro holčičky, povlečení/polštářek s oblíbenou postavičkou (Ledové království, Minnie, Hello Kitty atd.) Povlečení/polštářek s oblíbenou postavičkou (Tlapková patrola, Požárník Sam, Minecraft, Cars atd.)
Děti 6-11 let Ocas mořské panny do bazénu Spacák, stan, batoh, župan
Děti 12-16 let Plavky, overaly (plyšové na doma i klasické do školy) Army/sportovní/značkové oblečení
TIP: Srandovní ponožky Dedoles s různými motivy, kdy se levá a pravá doplňují, ale stejné nejsou, si oblíbí všechny děti. Barevné ponožky jsou hitem posledních let. Mrkněte také na Happy socks balené do úžasných dárkových krabiček.
 

I děti milují zážitky

 

Nepřemýšlejte o dárcích jen v jejich hmotné podobě. Obdarovat děti můžete i krásným zážitkem. Pod stromeček nebo k narozeninám proto klidně zabalte i poukázky např. do

  • aquaparku,
  • zoo (Praha, Plzeň jsou klasika, zkuste také Chomutov či Liberec nebo navštivte zoo v Norimberku, kde si společně užijete také dechberoucí představení delfínů),
  • parku Miraculum s lesním hřištěm a kontaktní zoo, obřími trampolínami a houpačkami, lanovými centry, podzemními chodbami, prolézačkami a úzkokolejnou železnici,
  • Jumpparku či klasické vnitřní herny,
  • Playmobil či Lego parku,
  • IQ landie/Techmanie,
  • Království železnic,
  • paintball či lasergame centra
  • nebo na únikovou hru.

Nadšené budou děti i z příslibu společné dovolené. Na vás už je jen vybrat, zda to bude pod stan nebo k moři. Poukaz pak můžete schovat do spacáku nebo srolovat do šnorchlu.

Balení dárků pro děti

 

Všechno máte nakoupené a nyní přemýšlíte, jak dárky vhodně zabalit? Balících papírů se spoustou vzorů se dá koupit na tisíce. Pokud však chcete být originální a dárky zabalit s kouskem sebe nebo „na míru“ danému dítěti, zapřemýšlejte, nechte se inspirovat. Bude příhodnější sáhnout po klasickém papíru v přírodní barvě, doplnit drobností z přírody (šiškou, větvičkou, kamínkem), osobním vzkazem, obrázkem oblíbeného zvířete nebo obrovskou mašlí? Pinterest vám napoví…

Vánoční tip na dobrý skutek


Ne všechny děti mají štěstí na Vánoce plné dárků, rodinné pohody a lásky. Zapátrejte ve svém okolí a zkuste pořídit dárky také pro děti z dětských domovů či SOS vesniček. Zapojit se můžete také do akce s názvem Krabice od bot. Má za cíl potěšit děti z chudších rodin v České republice.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli.

Přidat komentář