Rady

Divotvorná aloe vera pomáhala už Kleopatře – raději gel nebo rostlinu?

Aloe pravá, zázračná rostlina s léčivými účinky, tak se tomuto stálezelenému sukulentu přezdívalo už za časů Kleopatry. Léčila v Egyptě již před 6000 lety, tedy ještě dávno předtím než proslulá královna usedla na trůn.

Od té doby již uplynulo mnoho času a tato skvělá rostlina se postupně rozšířila do receptářů všech známých tradičních medicín v celosvětovém měřítku. U nás jsme mohli její blahodárné účinky dokonale poznat až v současnosti.  A rozhodně to není to jen nějaké šamanství!

Její pozitivní vliv zejména na kožní problémy byl prokázán v mnoha lékařských studiích. V jaké formě je nejlepší aloe vera pořídit a používat? Myslíte, že je lepší koupit již hotové produkty z aloe vera, nebo dáváte přednost tomu, koupit si živou rostlinu a zpracovat si jí poté podle svého?

Zdroj: Aloe pravá – Wikipedia

Živá rostlina pro domácí využití

Aloe vera je sama o sobě velmi hezky vyhlížející pokojová rostlina, která má jen minimální požadavky na pěstování. Nejvyšší účinek má její dužina z listů, ze které se získává hlavní přírodní produkt v podobě průhledného gelu.

Nutno podotknout, že listy aloe obsahují hned dva různé produkty. Vedle gelu, se pod povrchem každého listu skrývá latex (šťáva) s projímavými účinky.

Gel má vlastně takovou slizkou konzistenci a v čerstvé podobě je přímo nadupaný léčivými látkami, jež blahodárně prospívají našemu zdraví. Je však důležité, aby se rostlina zpracovala co nejrychleji, než dojde k jejímu postupnému znehodnocení a značné ztrátě účinnosti. Jestli se na okamžité zpracování nedostaneme, lze dužinu uchovat v lednici, ale určitě ne déle než 3 dny, raději jen 2.

Nejčastěji se tato dužina zpracovává v mixéru přidáním vody, ale také třeba salátové okurky a podobně. Záleží vždy na tom, co nám nejlépe vyhovuje a podle jakého receptu postupujeme, případně si můžeme vymyslet nějaký vlastní.

Čerstvá aloe se dá samozřejmě používat vnitřně, je však důležité, aby se důkladně očistila od latexu, tedy projímavé šťávy. Toho je možné dosáhnout při ručním vyřezávání dužiny z listů. Gel je bez vůně a má lehce nahořklou chuť, což ale nijak neovlivňuje jeho účinek.

Hotové produkty – zpracovaná aloe z obchodu

Jakmile je aloe průmyslově zpracovaná, je jasné, že její účinek již není tak vysoký jako u čerstvé rostliny. To ovšem neznamená, že nemůže na některé zdravotní neduhy pomáhat, i když už jsou k ní přidány další látky, mnohdy bohužel i nějaká ta nežádoucí chemie.

Samozřejmě také odpadá nutnost pečovat o živou rostlinu, pokud na to nemáte dostatek času, navíc je potřeba hodně dužiny, aby bylo možné pravidelné užívání. Hotové produkty uvítají hlavně ti jedinci, kterým dělá potíž zpracovávat cokoliv, co je slizké. Pro takové lidi je pak ruční oddělování dužiny i očištění od latexu přímo noční můrou a raději to rovnou vzdají.

TOP 5 účinků aloe vera

 • Posílení organismu
 • Regenerace
 • Antibakteriální účinek
 • Protizánětlivé účinky
 • Anestetické vlastnosti

Nejdůležitější látky obsažené v aloe vera

 • Vitaminy skupiny B, dále vitamin A, C a E
 • Sodík
 • Mangan
 • Vápník
 • Draslík
 • Antioxidandy
 • Saponiny
 • Aminokyseliny a mnoho dalších

Aloe vera má všestranné využití, od hojení popálenin, přes zklidňující účinky po bodnutí od hmyzu až po pomoc například s opary a akné. Obsažené látky jsou ideální pro vnitřní i zevní použití. Pro hydratační vlastnosti je to oblíbená ingredience při péči o pleť. Ostatně díky antioxidantům skvěle pomáhá v boji proti volným radikálům a tím přispívá k prevenci před rychlým stárnutím pleti.

Odkazy:

Pokud jde o vnitřní užívání, tak je to skvělý pomocník na pálení žáhy, ale i překyselený žaludek. Pomůže ulevit od bolavého krku, ale také při zánětu dásní či na celkovou dezinfekci ústní dutiny. Může pomoci na otoky, vysušenou kůži, ale také při udržení optimální hladiny krevního cukru, případně ženám uleví během periody.

Pozor! Věděli jste, že Aloe vera se nesmí pít v těhotenství?

Mrkněte na několik zajímavých videí, jak se dá vlastně aloe vera používat.

TOP 10 způsobů využití pro zdraví a krásu
https://youtu.be/VmU4ACZhu88

33 zajímavých vychytávek z aloe vera
https://youtu.be/ADfh68bKbSM

Přidat komentář